Cumbajšpíl 2011


Po roční odmlce se česko-německý festival Cumbajšpíl zaměřený na místní nezávislou hudební scénu vrátil zpět do chomutovského parku.

Cumbajšpíl odstartoval již v pátek 26. srpna, ale žádné jméno z účinkujících mě nenalákalo vylízt v krutém parnu ven  😀  Produkce všech pěti scén však byla slyšet po celou noc do mého domova, tak nemůžu napsat, že bych si první den Cumbajšpílu neužil  😆

V sobotu už jsem si na pár souborů zubiska brousil a těšil se na večer. Jen jsem měl obavu, jestli vzhledem k rodinné oslavě a následnému opičnímu stavu budu schopen vůbec někam dojít. Naštěstí jsem se úspěšně vyhýbal slivovicovému náletu mého tchána a díky manželčinýmu pochopení pro mé kulturní vybití jsem do parku dorazil z oslavy pěkně načas.

Při cestě k centrálnímu altánu jsem se letmo pozdravil s Beliarothem (vokál industriálních Kotel  #26) a o pár chvil přihlížel už rozjetému setu kláštereckých Darja. Jméno Darja jsem při letmém pohledu do programu považoval za nějakou vycházející popovou hvězdičku, ale skutečnost byla více akceptovatelná mému uchu. Čtveřice mladíků totiž produkuje hodně libový post hardcore. Většina skladeb byla hodně rozmáchlá do délky a pouze instrumentální.

V někerých epických  pasážích mi Darja dala vzpomenout mé oblíbené Esazlesa. Tuším, že v posledních dvou skladbách se objevil i zpěv. Nejprve „řval“ pouze basák a v druhé skladbě se občas přidal  kytarista, ale pokud bych si mohl vybrat, byl bych radši, kdyby Darja hrála pouze instrumentální skladby. Nějak mě zpěv nešel do ucha. Na druhou stranu jsem byl hodně mile překvapený a Darja se mi moc líbili. Určitě je budu sledovat…

Během sledování Darji se ke mě přihlásil Pepé Ramirez (další persóna z Kotel #26) a mimo jiné mi zvěstoval zprávu o nedorazivším industriálním projektu Seismic Wave Factory. Ty jsem již spatřil loni v Radio Baru při křtu placky „Fabr-IQ“ již několikrát zde zmíněných Kotel #26. Náhrada za SWF byla parádní – mnou čím dál tím více obdivovaných mosteckých hlukotvůrců Napalmed.

Ale nepředbíhat, protože hned po Darje si své nástroje chystala chomutovská fastcore zlo parta Kobra XI. Kobru na takovýmhle parádním aparátu jsem ještě nikdy hrát neviděl a hlavně neslyšel. Zvuk byl perfektní, jen mě to vůbec nebavilo. Nelíbila se mi Slávova strohá  komunikace s docela početným publikem pod altánem. Celkově set neměl koule. Vypadalo to jako hraní za trest.

Poslední dva songy jsem stál trochu bokem a radost mi alespoň udělal pohled na výtečně hrajícího bicmena. Fakt paráda sledovat jak do škopků buší v pekelný rychlosti.

Po Kobrách byl na programu v altánu sranda coverband X-left To Die. Panč revivalový kapely nesnáším a raději si poslechnu originální produkci, netrpělivě jsem společně s Pepém odběhl ke scéně „pod největším stromem“, kde už na  korbě náklaďáku Napalmed hlučil jako o život 😀  V červenci jsem si Napalmed užíval na Obscene Extreme a po měsíci teď v Chomutově. To mi nevadí, protože Napalmed vždy do svých show zapojí nový hlukový inštrument vlastní výroby.

Na Cumbajšpílu RadeK.K. představil trubku zapojenou do mixáku, s kterou točil různě nad hlavou nebo mával do všech stran, což vytvářelo mnohdy bizardní zvuky (měl jsem dojem, že slyším houkat sanitku 😀  ). Ze všech stran „pódia“ jsem pořídil fotky a po odstoupení od něj se hned vrhlo duo kotelníků (Kotel #26) s flexama do vytváření jiskernatých vizuálů. Ty pak ještě umocnil opilý hadí tanečník jenž mezi jiskrama předváděl své kreace.

Během více než 70 minutové hlukové show se pěkně hýbal počet pozorujících lidí. Nejvíce byl prostor zaplněn na začátku a mám dojem, že v některých úsecích jsme zde zbyli pouze dva přihlížející. Já většinou Napalmed doma z bandzone playeru dlouho nevydržím poslouchat, ale při živém vystoupení, kdy vidím oba performery na pódiu, mě to neskutečně baví a jen nechápavě kroutím hlavou, jak a čím některé zvuky vyluzují  😆

Krátce po 22-té hodině Napalmed skončili a já se vydal obhlížet ostatní scény v parku. Ty však nenabízely moc příjemné poslechy ať už tuc tuc rytmy v sekaném blikání stroboskopů nebo glamové rapování z Ostravy.

Ukončil jsem tedy mé působení na Cumbajšpílu a chladným nočním městem pochodoval k domovu.

Výběr nejzajímavějších fotek je na mém rajčetím profilu: http://goo.gl/crBFJ


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..