Gears Of War


 

Gears Of War

Před lety se náhle pod každým větším městem zformovala horda sarančat a zahájila překvapivý útok proti nepřipravené lidské rase. Při útoku zemřelo mnoho lidí. Zbylí lidé, než by ponechali hordě napospas města a vojenské základny, raději za pomocí chemických zbraní a orbitálních částicových paprsků jej proměnili v trosky.


Přeživší zdecimovaná hrstka lidí se zabarikádovala na náhorní plošině Jacinto, jejíž žulový masiv dlouho náporům sarančat neodolával. Horda krvechtivých sarančat prorazila barikády a dostala se mimo jiné do jacintské věznice, v níž si odpykává svůj čtyřicetiletý trest za neuposlechnutí rozkazu steroidy zušlechtěný voják Marcus Fenix…

…v tuto chvíli jsem se dostal k hraní za postavu Marcuse já, coby hráč téhle úžasné akční pecky. Prostřílet se pěti kapitolami na druhou hard core obtížnost bylo mnohdy na hranici mých hráčských schopností, ale závěrečné zkosení generála RAAMa  na podlahu vagonu vlaku vezoucího nálože pro zničení spletitých chodeb sarančat pod povrchem zemským, bylo solidní odměnou za náročnou a tuhou pařbu.

Nedivím se více než 30 oceněním za hru roku původní X-boxové verze, i dnes tři roky po vydání hry je Gears Of War ojedinělou akční řežbou založenou na důkladném krytí a spolupráci se členy vojenského komanda. Gears Of War obsahuje nepříliš mohutný zbraňový arzenál složený ze základní pistole, brokovnice, granátů, nejčastěji používané originální automatické zbraně “Lancer” s přídavnou motorovou pilou, obligátní odstřelovací puškou  a pro speciální příšerky určený ultimátní satelitní částicový paprskomet.

Pokud je nouze o střelivo, lze si zbraně “vypůjčit” od exnutých sarančat. Za zmínku stojí pouze jakási obdoba raketometu a perfektní luk s výbušnými šípy, u kterého záleží na přesném zamíření a citlivým napnutím tětivy. Sem tam je potřeba Marcuse postavit ke statickému kulometu, aby zdárně poslal k zemi obrovské přesily sarančat. Ty se v mnoha případech vyhrabávají norami z podzemí a je na Marcusovi, aby granáty nory co nejrychleji uzavřel. Jinak sarančata neustále z nor vyskakují a je škoda plácat cenné střelivo.

Grafika stará přes dva roky na dnešních strojích ve vysokých rozlišeních s maximálním vyhlazováním vypadá naprosto skvěle. Apokalyptická vize rozbořených měst je naprosto uvěřitelná. Sarančata s finálními příšerami kapitol vypadají opravdu nechutně odporně až někdy nemohu uvěřit, že je designoval normální člověk. Zvuky a ponurá hudba dosahuje kvalit grafiky a vlastně celý port z X-boxu je přímo ukázkovým příkladem jak by měli porty z konzolí vypadat.

Nikdy jsem nebyl příznivcem herních konzoloidních bedýnek a vždy jsem k nim nahlížel s despektem. Ale jsou dvě hry, kvůli kterým bych nákup X-boxu zvažoval. První je Guitar Hero a druhá Gears Of War (tuším, že dnes má dvě pokračování).


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..