Vietcong 2.


Vietcong 2

Čtyřlístek nejúspěšnějších českých her Hidden & Dangerous, Mafia, Operation Flashpoint a Vietcong dokázaly, že i v naší malé zemičce je možné udělat více než jen průměrnou hru. Všechny uvedené hry se dočkaly pokračování nebo jsou teprve v přípravě (Mafia 2).

Tenkrát v roce 2003 mě potěšil první díl Vietcongu zaměřený na boj v džungli. Hráč si mohl přivolat zdravotníka, ženistu pro doplnění střeliva či radistu pro přivolání posil. Lišil se od konkurence mírnou taktikou v boji (zadávání jednoduchých povelů) a různorodými úkoly.

Za tři čtvrtě roku Pterodon vydává datadisk Fist Alha, u kterého se hráč na vyšší obtížnost hodně zapotil. Druhý díl lakonicky nazvaný Vietcong 2. vychází v roce 2005 a já se k němu dostal teprve minulý měsíc. Zprvu jsem byl zaskočen opravdu zubem času řádně okousanou grafikou, příšernými zvuky zbraní a počáteční nudné pobíhání po čínských ambasádách. Pomalu jsem začal slzet a dobrou náladu mi začala ukousávat paní nostalgie při vzpomínkách na předešlý díl.


Naštěstí ještě před rozhodnutím odstranit Vietcong na dobro ze svého PC se znenadání, zpočátku nudná hra, přeladila na onu správnou notu, která mi tuze lahodí. Největší novinkou tohoto pokračování je změna prostředí z předešlé vietnamské džungle do městských ulic. Jinak na štěstí zůstalo vše při starém včetně spolubojovníků. Hra je poměrně krátká a možno ji dohrát za pár hodin a při vyšší obtížnosti se doba natáhne ještě více kvůli omezenému počtu ukládání. Pro zpestření autoři na nás přichystali jízdu v džípu, lodi a náklaďáku, ze kterého je nutno likvidovat nepřátele. Perfektní je závěrečné dobývání císařského paláce i přilehlého okolí, které se hemží snad stovkami Vietnamců.

Po dohrání americké kampaně se otevře možnost hrát za Vietnamce, ale pouze 4 mise. V jedné z amerických misí máte za úkol osvobodit zajaté civilisty v místním kostele. Po osvobození zajatců dostanete rádiem pokyn ještě najít a osvobodit kněze. Bohužel toho v šachu drží jeden mladý Vietnamec, kterého jeden z vaší čety s nadávkami pošle do pekel. Zůstane po něm deník, který slouží jako základ pro vietnamskou kampaň. Ta se soustředí do džungle a rodné vesnice mladého Vietnamce, kterému amíci povraždí rodinu. Ze začátku pokračování Vietcongu vypadalo na propadák, ale po rozpoutání bojů se dostavila vynikající hratelnost prvního dílu. K mínusům jednoznačně patří krátkost hry a nepřirozený, sprostý dabing. Vietcong 2 = cool hra.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..