No One Lives Forever


No One Lives Forever

Neuplynul ani měsíc od dohrání Beyond Good & Evil a mám tu další dohranou gamesku. Tentokráte je to akční 3D střílečka z roku 2000 No One Lives Forever od tvůrců ultra krvavé klasiky Blood nebo novější šlehy F.E.A.R., firmy Monolith.

Asi jsem se zbláznil, ale tyhle staré pecky mají dokonalou krystalickou hratelnost a evokují krásné vzpomínky na tu dobu kdy vycházely hry s velkým „H“. NOLF je na víc parodie na agenta 007 už jen tím, že hlavní postavou této hry je velice schopná agentka Cate Archer pracující pro tajnou organizaci UNITY. Zábavné jsou dialogy a animace v enginu hry, který dotváří hodně klišovitý příběh o záchraně světa před zlými padouchy, tak typický pro filmy s Jamesem Bondem.


V úvodu jsem psal že NOLF je 3D střílečka, ale po pravdě je to mix střílečky a stealth akce, říznutý Half-lifem. V některých levelech nesmíte dokonce ani vystřelit a musíte se skrývat před kamerami, které jakmile zachytí Váš pohyb, spustí poplach jenž přivolá ochranku nebo v nejhorším případě skončí mise neúspěchem. Levelů ve hře je přibližně 60 a jsou ještě rozděleny na cca 15 lokací a plynule na sebe navazují. Podíváme se v nich do Maroka, Berlína, Ameriky, Alp, tropický ostrov a též na vesmírnou základnu.

Zbraňový arsenál agentky Cate je hodně bohatý od pistole, revolver, samopal, sniperku až po granátomet. Dále tu máme i tiché zbraně jako harpunu, luk, kuš. Nejvíce zábavné jsou Bondovské hračičky v podobě slunečních brýlích, které umí fotografovat dokumenty, nebo hledat roznětky nášlapných min či odhalování infra senzorů. Vychytaný je taky zapalovač, který se dá použít k přepálení zámků. A další a další hračičky zpestřující hratelnost.

Na samém závěru hry se dozvíme nejen o zrádci v řadách UNITY, ale i další překvapivé skutečnosti, a hlavně závěr je díky přeživší hlavních padouchů otevřený pro druhý díl. Tenkrát NOLF sklidil mezi hráči i recenzenty solidní úspěch i s druhým dílem. Po té následoval i datadisk k druhému dílu, ale ten díky své přímočaré akční náplni vyzněl naprázdno. Dnes je tato hra bohužel již zapomenuta i mezi herními pisálky, ale podle mého dosti neprávem. I dnes má šanci oslovit nejednoho mladého hráče.
Právě instaluji druhý díl…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..