The Walking Dead


K tomuto americkému seriálu jsem se dostal přes jednu dámu, kterou sleduji na twitteru. Psala něco v tom smyslu jak je už otrlá, když u seriálu plného řežby se zombiema v klidu jí.

To mě zaujalo a naklikal jsem si na webu o seriálu pár informací. V této chvíli, kdy skončila pátá série Dextera, Big Bang Theory na Coolce odvysílali třetí řadu a od začátku seriál reprízují, jsem neměl co sledovat. Hlavně v sobotu, kdy mě rodina opustila a nechala samotinkýho od rána doma.

Hned úvod pilotní episody byl řádně našláplý. Policista Rick jde po silnici zaplněné opuštěnými vozy, asfalt pokrytý znetvořenými mrtvolami lidí. Zády k němu jde mladé děvče v šatičkách nesoucí si plyšovou hračku. Rick běží za děvčetem a volá jí. Dítě se obrací. Rick v hrůze vytahuje služební berettu… práááásk – headshot.

Střih… děj se přesune do policejního vozu, ve kterém Rick s kolegou Shanem klábosí o patáliích s ženami. Ozve se hlášení z vysílačky o unikajícím vozu s podezřelými, kteří se nezdráhají vystřelit na policisty. Rick startuje služební auto a hlásí vysílačkou výjezd za pronásledovanými. Cestou se k nim přidávají další kolegové a nadbíhají pronásledovaným. Na opuštěné silnici Rick a Shane natahují pásy s hřeby. O něco dále dojde při zatýkání k přestřelce a Rick po dvou zásazích upadá do kómatu.

Ani v jedné ze šesti epizod není zmíněno jak dlouho zůstal Rick mimo, ale podle indícií možno odhadovat dobu kómatu na měsíce… Rick nabírá vědomí na nemocničním lůžku. Vybavuje si návštěvu kolegy Shana a pokouší se vstát a hledat ho. Na chodbě před pokojem vidí jen všude přítomné tratoliště krve, nepořádek a těla bez známek života…

Rick se vypotácí z nemocnice a při pohledu na kupy mrtvol v okolí neví zda spí nebo je tohle zkurvená realita. Zamíří ke svému rodinnému sídlu a hledá manželku Lori se synem. Dům je prázdný, ale zjištěním, že zmizela rodinná alba s fotkami mu dává naději… Venku potkává černocha Morgana se synem, kteří mu pomohou před útočícími zombie.

Po nabrání zbraní na policejní stanici se Rick s Morganem rozejdou a ve služebním autě míří do Atlanty. V Atlantě se měli přeživší lidé shromáždit a čelit náporu zombie, ale… všechno je jinak.

Boj zbytku lidí proti hladovým zombiem jsou ústředním motivem celého seriálu. Náznaky sociálních vztahů v malé skupině tábořící u zatopeného lomu nad Atlantou a výborně vykreslené hlavní postavy mě držely v napětí po celou dobu sledování. Výjevy ze zamořených ulic Atlanty zombiema  jsou realisticky úchvatné. Skvěle namaskované stovky zombie i naturalisticky surově zobrazené souboje s nima jsou dalšími plusy seriálu.

Výborný je i ozvučení seriálu. Při sledování jsem měl hladinu hlasitosti vybuzenou pěkně vysoko. Vynikal tak výborně zvuk střelby odlišný od sebe použitým typem zbraní, zlověstné mručení zombie, slastné mlaskání při konzumaci živých obětí nebo morbidní křupání krumpáče při prorážení lebek mrtvých lidí před jejich zombifikací…

Pod úvodním pilotem je podepsaný zkušený režisér Frank Darabont podepsaný například pod skvosty Zelená míle či Vykoupení z věznice Shawshank. Hlavní postavu policisty Ricka Grimise zahrál Andrew Lincoln (komedie Láska nebeská nebo Human Traffic). Seriál The Walking Dead se „chytl“ a americká tv společnost AMC připravuje na říjen druhou řadu.

Na závěr nesmím opomenout, že seriál je natočen podle stejnojmenného komixu, který je možný sehnat na internetu s českým či slovenským překladem. Kvůli dějovým spoilerům si ho raději nechám ujít a budu čekat na letošní podzim.

Použité foto: by Scott Garfield & TWD Production LLC.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..