Divnej film – Divnej týpek


Divnej týpek (Gentlemen Broncos)Na třetí svátek vánoční budu dlouho vzpomínat. Hlavně na večer, kdy jsem zřejmě po požití tchánovi „životadárné“ slivovice vytuhl již krátce po dvacáté hodině a prošvihl tak pohádku o rytířích, kterou sledovaly mé ratolesti. Jakoby mávnutím kouzelné hůlky jsem procitl až při závěrečných titulkách a cítil se poměrně čilý.

Má žena naopak netradičně nespala a po „odklizení“ dcerky do postele jsme měli volný čas pro sebe. V telce nic závrátného nedávali a já navrhl shlédnutí filmu „Divnej týpek“ (Gentlemen Broncos), který mě  zaujal při sledování právě vycházejících DVD filmů v Hvězdném reportéru.

Už úvodní titulky filmu byly dost netradiční v podobě knižních obálek, zřejmě béčkových sci-fi  románů. Samotný děj filmu se motá okolo podivného mladíka Benjamina žijícího se svojí matkou. Ta chce posílit jeho spisovatelský talent a vyšle milého Benjamina na festival sci-fi a fantasy spisovatelů.

Divnej týpek (Gentlemen Broncos)Již během jízdy autobusem se seznámí s dívkou Tabathou a jejím slizkým přítelem režisérem Lonniem, kteří později nabídnou Benjaminovi zfilmování jeho románu Muži kvasu. Součástí festivalu je i přednáška Benjaminova velkého vzoru, nafoukaného spisovatele fantasy Ronalda Chevalie. Chevalie jako hlavní porotce hodnotí všechny práce mladých autorů a má rozhodnout o nejlepším románu, který bude vytištěn a distribuován po celých státech.

Po prudké hádce s nakladatelem, který nechce zkušenému autorovi vydat jeho další román, Chevalie pročítá Benjaminovi Muže kvasu a následně ho přepisuje s pozměněnými jmény postav do „svého“ románu za nějž později sklidí obrovský úspěch…

Divnej týpek (Gentlemen Broncos)Na film jsem od začátku koukal s otevřenou pusou a nevěděl, zda si autoři filmu nedělají z lidí blázny. Vzevření postav je až na vyjímky odpudivé, kostýmy jsou jako retro z osmdesátých let, průběžné seznamování s dějem Benjaminova románu děsivě béčkové (jelení bojová hlídka byla neuvěřitelná) a při písni „Wind of Change“ od Scorpions jsem si málem smíchy stříknul do trenek… Jó a ty vtípky – nejdřív mě rozesmál had, který se brutálně posral strážnýmu andělovi za krkem a pak Benjamin, když zvracel do koše před premiérou svého zfilmovaného románu k němu přiběhla Tabatha a začala pojídat zvratky z jeho brady – éééé fuj.

Divnej týpek (Gentlemen Broncos)No po skončení filmu jsem se jen ženy ptal, co to bylo. Ta chudák z filmu nemohla spát a taky nevěřícně kroutila hlavou. Dost rozporné komentáře jsou i na ČSFD, buď film považují za dobrý nebo píšou o totálním odpadu a píčovině.

Já rozhodně někdy zkusím režisérův (Jared Hess) prý notně zábavnější film Napoleon Dynamit.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..