Wolfenstein


Wolfenstein

Osm let po vydání Return to Castle Wolfenstein je tu killer nácků William B.J. Blazkowicz zpět, ve výborné formě. Jak by také ne, když stvořitel nové akční pecky jsou vynikající Raven Software (Heretic, Hexen, Soldier Of Fortune, Elite Force, Quake 4., atd.).

Nedočkavostí jsem odložil hraní velmi dobrého Dead Space a naplno se poddal Wolfensteinu. Dohrál jsem ho takříkajíc jedním dechem na hard obtížnost za necelých 8 a půl hodiny. Je to krátká doba a dala by se lehce prodloužit, kdybych vyhledával všechny knihy, dokumenty a zlatavě bližštící se věci, ale tyhle umělý natahovadla mě nebaví a narušují výbornou akci.

Sbírání zlata má své opodstatnění. Získávají se za něj koruny, které lze utratit za nové zbraně či vylepšení zbraní již vlastněných. Obchody se uskutečňují buď u odbojářů Zlatého úsvitu či u obchodníka na černém trhu. Klasickou a sci-fi výbavu výrazně doplňuje mocný amulet, který po osazení krystaly dokáže hlavního hrdinu zvýhodnit proti masám nacistů zpomalením času, účinnějšími zbraněmi (průstřel skrz energetické štíty), neprůstřelným štítem a přechodem do jiné dimenze tzv. Veil.

Veil je dimenzí v níž lze spatřit jinak neviditelné průchody zdmi, vidět nacisty skrze stěny, slabá místa bossů , v tmavých prostorách supluje noktovizor. Amulet je nutno doplňovat energií z barelů nebo na místech s vlnícím se vzduchem. Šikovná věc. Něco jiného než přímočarou střílečku od Wolfensteina nelze očekávat a to je dobře.

B.J. v úvodu hry přijíždí vlakem do města Isenstadt, kde ho už čeká náležité přivítání v režii nacistů. Na nádraží se potkává se členy odboje, kteří mají  políčeno na vlak se zajímavým nákladem. Ve městě má B.J. svobodný pohyb a volbu v pořadí plnění úkolů včetně těch postranních. Mimo město se B.J. dostane na místo archeologických vykopávek, staré továrny, venkovskou usedlost, ohromné podzemní základny, starověký hrad, Zeppelin létající nad městem a v samém závěru do nitra portálu Černého slunce hlavní to zbraně německých paranormálních jednotek.

Ti využívali portálu k mutaci německých vojáků v monstra a kdyby Blazkowicz v záverečném zdlouhavém boji neporazil starého známého generála Hanse Grosse (viz. praotec fps stříleček Wolfenstein 3D) zničil by celý Insenstadt. Wolfenstein je až do morku kostí protkán okultismem, germánskou mytologií a zmutovaných příšer což přispívá k výbornému feelingu.

V animaci po dlouhých závěrečných titulkách lze spatřit přeživšího dr. Deathsheada (stvořitele supervojáků a pomocníka generála Grosse) hrabajícího se ven ze sutin zničeného hradu. Tímto si Raven Software nechali otevřená vrátka pro další počítám-li dobře pátý díl s B.J Blazkowiczem.

Cenzura, kterou musejí překousnout němečtí hráči zde.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..