Piknik u cesty – Stalker


Kniha Stalker…je název nejslavnějšího románu ruských klasiků sci-fi žánru bratrů Arkadije a Borise Strugackých. U nás se román dostal do všeobecného povědomí díky herní branži. Ruští vývojáři z GSC GameWorld si jej vzali za vzor pro svou hru S.T.A.L.K.E.R. – Shadows Of Chernobyl. Herní akční skvost s drobnými rpg šelesty vtipně zasazený do postapokalyptické rusi jsem se rozhodl zahrát až po přečtení knižní předlohy (ještě chvíli bude trvat, než se k ní dostanu, ale už se moc těším). Ta mi byla osvěžujícím zpestřením nedávných teploučkých dní. Asi byste v naší zemi těžko potkali v parku na lavičce sedící maminu na mateřské dovolené s opodál stojícím kočárkem v němž spí sotva roční škvrně horečnatě ponořenou v ruské sci-fi. No tak to jsem já – chlap na MD 😀

Ale zpět ke Stalkerovi. Román se odehrává v blíže nespecifikovaném městě Harmond, které leží pár set metrů od „Pásma“. Pásmo je flák země, ve kterém se vyskytují zbytky zpustošené krajiny, vysídlené obydlí lidí a různorodé anomálie. Katastrofu způsobila návštěva „hostů“ ze vzdálené planety. Skupinky dobrodruhů zvaných stalkeři podnikají do zakázaného životu nebezpečného pásma výpravy pro hledání předmětů po mimozemšťanech. Některé předměty porušují základní fyzikální zákony a stalkeři je prodávají u harmondských překupníků.

Román se zaměřuje na život stalkera Rodericka Shoehardta, který si výpravami do pásma slušně vydělává. Na tři roky se dostane i do vězení, ale nejhorší ho ještě čeká. Po svatbě s Gutinou se Roderikovi narodí dcera Ágnes. Děti stalkerů se často rodí s vadami a po čase dochází k mutaci. V poslední kapitole se Shoehardt vydává podle získané mapy pro nejcennější trofej mimozemské návštěvy. Zlatou kouli, která má podle pověsti splnit veškerá přání. Roderick se po hrůzné cestě ke kouli dostává a v hlavě mu zůstává jediné přání „Štěstí pro všechny, zadarmo a nikdo ať neodejde s prázdnou“.

Piknik u cesty je perfektní špičkové sci-fi se silnou atmosférou, na které navazuje film režiséra Andreje Tarkovského „Stalker“ z roku 1979. Podle zdrojů na internetu však nemá s románem mnoho společného, některé kapitoly byly vynechány a závěr též hodně upraven.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..