Seriál Dexter na JOJce


DexterV úterý po desáté večerní jsem přepínal televizní kanály a zkoušel najít něco zajímavého, abych nemusel opět dřepět u kompjútru. Prst na ovladači zcepeněl obrovským překvapením na kanálu slovenské komerční televize TV JOJ. Tyhle postavy Miamského policejního sboru v čele s ústřední rozpolcenou postavou Morganem Dextrem přeci znám. Zhýčkaný originálním zněním jsem slovenský dabing neustál a bednu raději vypnul. Oceňuji však někdejší slovenský bratry za odvahu odvysílat tenhle seriál.

Na podzim to budou dva roky, kdy jsem s naší kamarádkou strávil několik hodin na proklínaném ICQ a ta mě upozornila na zvláštní, nevšední seriál Dexter. Tehdy jsem si sehnal kompletní první sérii čítající dvanáct dílů a nemohl se odpoutat od bedny. V prosinci období Vánoc pak jedním dechem shlédl snad ještě lepší druhou sérii a loni opět na podzim hltal zatím poslední vynikající třetí sérii.

Dexter je výplodem americké kabelové televizní stanice Showtime , za který sklidila spousty ocenění i přes hodně kontroverzní téma o životě sériového vraha. Dexter Morgan pracuje jako krevní specialista u mordparty Miamské policie. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby si občas pro ukojení své touhy nenaporcoval nějakého toho týpka, který v minulosti provedl hodně špatný a dostatečně nepotrestaný zločin.

Dexterův nevlastní táta, též policista, poznal již v mládí Dexterovu touhu po krvi a vštěpil pár pravidel jak Dexterovu úchylku kontrolovat. V první sérii Dexter pomůže své sestře Debře k němu na oddělení vražd, kde pracuje na chycení „mrazákového vraha“.  Obrovským překvapením na konci série je zjištění identity vraha. Jedná se o Dexterova bratra se stejnou touhou po krvi. Dexter svého bratra zprovodí ze světa, aby jeho činy a minulost zůstaly v utajení.

V druhé sérii přituhuje. Naporcované ostatky Dexterových obětí, čítající desítky kriminálníků, naházené  do igelitových pytlů jsou nalezeny v oceánu. Zamilovaný bezcitný Dexter dělá jednu botu za druhou, až se mu na kobylku dostane jeho kolega James Doakes. V závěru série Doakes umírá a vina za zabití majitelů nalezených pozůstatků padá na jeho hlavu.

DexterZatím poslední série je plná překvapení a opět napínavého děje. Dexter se kuriózně spřátelí se státním návladním Miguelem Prado. Ten netuší, že Dexter mu v sebeobraně zabil bratra, když šel zabít drogového dealera. Miguel donutí Dextera, aby ho naučil zabíjet. Zneužije Dextera a zabije právničku, která prahne po potrestání Miguelových špinavých praktikách u soudu. Dexter se snaží Miguela zastrašit, ale jen vyprovokuje závěrečný vzájemný duel.

To je opravdu jen hodně stručný a zeštíhlený přehled o ději tří sérií. Snad opět na podzim by měla být premiéra čtvrté řady, pokud opět neproběhne v americe stávka scénáristů. Solidní informace o Dexterovi lze nalézt na www.edna.cz/dexter.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..