Dnešní páteční večer byl na českých televizních kanálech programově dost bídný. Už několikátý díl Četnických humoresek je pro mě zbytečná ztráta času, o příšerném Tankovém praporu na TV N@va ani nemluvě a do satirického pořadu pana Krause zbývalo několik hodin. Na popud mé přítelkyně jsme si pustili film americké produkce Miss Potter s hlavní představitelkou Renée Zellweger.
Na štěstí se nejednalo o další romantický blábol typu „Deník Bridget Jonesové“, ale o životopisný film nejslavnější autorky dětských knih. Bohužel jak už bývá zvykem u amerických filmařů poněkud si postavu Elen Beatrix Potter dost zjednodušili. Ve filmu vypíchli pouze její cit pro psaní a malování příběhů pro děti z říše zvířat, které malovala v lidských šatech. Také zmínili její kupování zkrachovalých farem v krásném kraji, do kterého jezdila se svými prudérními rodiči každé léto a poté je sama řídila a provozovala. Tímto obdivuhodným gestem zabránila ničení kraje průmyslovými a stavebními společnostmi.
Zapomněli nebo záměrně vynechali, že Beatrix byla schopnou přírodovědkyní, její kresby hub a lišejníků patří mezi to nejlepší, co mykologie a lichenologie na řelomu 19. a 20. století vytvořila. Přesto neuspěla v žádosti o přijetí mezi studenty Královské botanické zahrady, neboť ženy nebyly zahradou přijímány a její (dodnes ceněné) mikroskopické ilustrace klíčení spor hub musel před Společností lichenologů odprezentovat její strýc, sir Henry Enfield Roscoe, neboť jako žena do klubu neměla přístup ani jako hostujícící přednášející (v roce 1997 adresovala společnost Beatrix Potterové posmrtně omluvu za tuto diskriminaci). Ze stejného důvodu Královská společnost odmítala publikovat její odborné práce. – zdroj Wikipedia
Za to se až příliš zaměřili na romantické vzplanutí k jejímu vydavateli Normanovi Warne (hraje Ewan McGregor) a vztahu k rodičům, kteří jejich lásce nebyly zrovna dvakrát nakloněni. Ale i přes tyto „neduhy“ lze tento film doporučit a případně zagooglovat na netu a dohledat se informací o této bezesporu velice zajímavé ženě…