„Dny evropského dědictví jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí probíhající v České republice 8. až 16. září.“ Tak pravý oficiální stránky tohoto projektu.Mými slovy se jedná o otevření památek široké veřejnosti se vstupem zadarmo a ještě navíc zpřístupněním takových míst, která jsou obyčejným lidem zapovězena…
V sobotu 8. září jsem já a moje rodinka navštívili památky Chomutova, účastnící se této chvályhodné akce. První naše kroky směřovaly na Městskou věž. Ta pochází z 16. století a je přistavěna k jižní straně děkanského kostela. Na vrchol věže vede „pár“ schodů jež jsou zpříjemněny několika podlažími, ve kterých je instalována expozice o dějinách města. Také je v jednom z podlaží vidět mechanismus věžových hodin a o něco výše krásný zvon z roku 1590 ulitý zvonařem Hansem Wieldtem z Jáchymova.
Můj dojem z městské věže byl moc dobrý, celá budova je příjemně čistá i pěkně vytopená, nebo že by mě zahřál výstup na vršek věže? 🙂
Po Městské věži následovaly naše kroky do kostela sv. Kateřiny, který přiléhá k budově historické radnice a je nejstarší i nejcennější památkou ve městě. Stavba kostela se datuje někdy po roce 1252 a od konce 18. století sloužil kostel jako skladiště a kočárovna. Za druhé světové války pak kostel sloužil jako úložiště raněných a parkoviště sanitek. Opraven byl v letech 1991 až 2000, nyní bývá používán k expozicím Oblastního muzea.
Dnes jsme si však prohlíželi expozici s názvem „Století Slováků v českých zemích“ doplněnou navíc o agitační materiály lákající Slováky ke stěhování do pohraničí za ranné komunistické éry. Mě osobně se moc výstava nelíbila pro množství psaných textů, které bylo nutno přečíst, což mě lenocha vůbec nelákalo. Výjimkou byla odkrytá fascinující freska na zdi kostela.
Průchozím sklepením a točitým schodištěm jsme se dostali z kostela sv. Kateřiny do zpřístupněné muzejní zbrojnice. Ze zbrojnice, ve které bylo ve vitrínách k vidění pár mušket, jsme se přes lapidárium na mnišském dvorečku ocitli v Oblastním muzeu. V muzeu měli vystavené obrovské množství gotických plastik, snad náboženského charakteru, deskové obrazy z 15.–16. století, expozici lékárenství a sbírku miniatur. Bohužel se zde nesmělo fotit, asi abych si doma nevyrobil kopii plastik nebo mě pak nenapadá z jakého jiného důvodu…
Nejzajímavější z celého dne byla pro mě nesporně prohlídka zpřístupněných místností primátorky Ivany Řápkové ve staré radnici. Velice sympatická byla jedna ze dvou sekretářek primátorky, která mi dovolila fotit, zatím co druhá mi to zakázala 😆 hlavně, že to měli v hlavičkách srovnané…
Hodně dobře a reprezentativně působila kancelář náměstka primátora Jana Řeháka. Za to samotný kancl Řápkové byl malý krcálek jemuž dominovaly fotografie primátorky s prezidentem Klausem, který se s ní setkal při povýšení Chomutova na statutární město. Též jsem si nenechal ujít možnost otlapkat klíč města Chomutova, který primátorka získala při výše uvedeném povýšení.
Po tomto „exklusivním“ zážitku nás čekala návštěva klenotnice s nádherně zdobeným stropem malbami z roku 1590. Hlavním tématem je starozákonní legenda o Tobiášovi. Výjev je doplněn čtveřicí ctností a čtyřmi antickými božstvy. Barvy fresek jsou krásně syté a jasné, že není pochyb o skvělé restaurátorské práci.
Návštěvou klenotnice jsme ukončili naše sobotní putování po kulturním dědictví našeho města. Musím přiznat, že jsme nestihli navštívit úplně vše co nám Dny evropského dědictví v Chomutově nabídlo. Snad někdy v budoucnu zbylý dluh napravíme, příležitostí a času bude zajisté dost a dost…