Filmový festival „Projekt 100“


Od ledna po duben tohoto roku proběhl v celé naší republice po kinech putovní festival Projekt 100. Byl to již desátý ročník tohoto festivalu a obsahoval deset „kultovních“ filmů. Já osobně Projekt 100 navštívil poprvé, ani jsem totiž neměl potuchy, že něco takového existuje. První jsem vzhlédl film natočený režisérem Romanem Polanským „Rosemary má děťátko“. Jednalo se o psychothriller o mladé rodince jež se nastěhuje do nového bytu ve starém a podivném domě. V domě sídlí satanův spolek a usiluje o potomka mladého párku.

Tímto filmem se nechal inspirovat vrah Charles Manson a zabil se svým spolkem Polanského těhotnou manželku. Film získal v roce 1969 Oscara za nejlepší ženský výkon.

Dalším filmem byl trošku autobiografií Woody Allena „Annie Hall“ z roku 1977. Jediným českým zástupcem pak byl film se sqělým Rudolfem Hrušínským „Spalovač mrtvol“ natočený na motivy knihy Ladislava Fukse. Krásný psychologický film, který se musí vidět… stojí zato.

Posledním filmem co jsem viděl z Projektu 100 byl čerstvě ověnčený Oscarem film „Invaze barbarů“. Sice jsem si přál, aby Oscara získal český film „Želary“, ale musím uznat, že na tento hořký tragikomický film v žádném případě neměl.

Těším se na příští rok, kdy už budu vědět o co v Projektu 100 jde a snad se mi povede uvidět více filmů než letos.

V našem Chomutovskám kině Oko jsem také navštívil projekci i následnou besedu filmu „Mazaný Filip“ Václava Marhoula. Smutně musím konstatovat že film nestál za nic /kecám  😉  to že film celý byl dělaný ve studiu i s exteriéry je velice sympatické/ a beseda s Tomášem Hanákem, režisérem Václavem Marhoulem a dalšími dvěmi spoluherci jejichž jména si nepamatuji patřilo k tomu nejlepšímu. Pan Marhoul sice vyzdvihoval že do svého filmu zakomponoval 58 narážek/odkazy či jak tomu říci na různé jiné filmy, ale já si myslím že tomu spíše ublížil. No ale každý má jiný vkus…

Dalším filmem byl „Muž, který zabil“ s Morganem Freemanem a Billy Bob Thortnem /Městečko Twin Peaks, Ples příšer/. Pojednával o muži vracející se po 22 letech z vězení a hledající vykoupení za jeho zločin. Když byl mladý tak při ozbrojenám přepadení zastřelil přibližně stejně mladého prodavače…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..