Polští Techland chystají z kraje července vypustit druhý díl téhle báječné westernové akce s podtitulem Bound in Blood. Já ztýrán jejich nechutně obtížným mladším dítkem Chrome (2003) vrhnul jsem se po hlavě do světa špinavých kovbojů páchnoucích litry whisky s kolty proklatě nízko, krvežíznivých indiánů a příběhu tak typickým pro tuhle krásnou drsnou etapu amerického kontinentu.
Call Of Juarez má dva hlavní hrdiny, za které je nutno postupně hrát. Prvním je poloindián Billy Candle, kterého jak vidno hned v úvodu nikdo včetně šerifa malého městečka Hope nemá rád. Snad jen kamarádka prostitutka Suzy. V setkání s Billym jí však brání majitel saloonu Clyde, jenž pošle na nešťastníka celou mužskou osádku města. Billy beze zbraní prchá na farmu svých rodičů, kde ho čeká nemilé překvapení. Matka s otčímem leží na zemi v tratolišti krve…
Druhou hratelnou postavou je reverend Ray, jemuž nedělní kázání naruší žena vběhnoucí do kostelíku s voláním o střelbě a výkřiky na farmě jeho bratra. Ray má pár vteřin, aby doběhl na bratrovu farmu a zjistil co se stalo. Tam spatří Billyho jak leží nad zavražděnými těli a mylně se domnívá o jeho účasti na vraždě. Billy rychle pochopí co si asi Ray myslí, nepočítá, že by mu lidé věřili jeho nevinu a veme nohy na ramena.
Reverend po marném pokusu chytit Billyho se vrací zpět do kostela pro opasek s kolty. Po odhození bible do kouta na něj čeká před kostelíkem dav lidí v čele s šerifem Powellem. Ten žádá Raye, aby mu odevzdal zbraně a vzdal se pomsty. Vzpouzející se dav lidí stojí souhlasně za Rayem a zbaběle zastřelí šerifa do zad. Ray běží do města, aby uklidnil lidi a zabránil vzpouře, ale čeká ho tuhý odpor…
Celá hra tak staví na Billyho zbabělém útěku neschopného dokázat vlastní nevinu a Rayově zaslepené touze po pomstě díky níž napáchá mnoho škod a přivodí smrt nevinným lidem. Ke konci hry Billy najde v sobě odvahu a postaví se proti banditům v čele se samotným ultrapadouchem a vrahem rodičů Juarezem.
Call Of Juarez je v základu akční střílečkou z vlastního pohledu šmrnclou v hraní s Billym stealth akcí. Sem tam se objeví nějaký ten puzzle a pěkně zpracovaná jízda na koni. Při Billyho střelbě lukem se na chvíli zastaví čas pro lepší zamíření a to samé se objeví i u Raye při tasení obou koltů. Dobré jsou též pistolnické souboje s hlavními zlořády, kde záleží na rychlosti tasení koltu a přesném zamíření.
Hra má dnes už třetí výročí od vydání a lze ji směle zařadit po bok stařičkých bravurních Outlaws, neméně horších Gun (nepočítám commandovskou strategii Desperados a lineární Dead Man’s Hand) malinkaté to řady výborných her z drsného divokého západu. Těším se na červenec, snad se povede…